Różne dostępne w sprzedaży rodzaje pasteli pozwalają kupić właściwe do wieku i umiejętności dziecka. Podczas wyboru najczęściej zwraca się uwagę na ilość kolorów w zestawie, ale są też inne istotne cechy: bezpieczeństwo użytkowania, zmywalność, łatwość nanoszenia na papier, konsystencja. Dzięki podjęciu rozsądnej decyzji można sprawić, że nawet najmniej uzdolnione plastycznie dziecko z chęcią będzie malować pastelami.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Podstawowym kryterium podczas wyboru pasteli olejnych powinno być oczywiście bezpieczeństwo. Dzieci nie zawsze myją ręce od razu po zabawie, nie mówiąc już o tym, że często wkładają palce do buzi, nosa itd., mogą więc mieć bardzo bliski kontakt ze składem pasteli. Kupując produkty przeznaczone dla najmłodszych, podpisane jako nietoksyczne, można być pewnym ich jakości. Próba zaoszczędzenia na tej ważnej kwestii może skończyć się źle dla zdrowia dziecka. Oczywiście nawet zakup nietoksycznych i wysokiej jakości pasteli nie zwalnia rodziców od otoczenia opieką rysującej pociechy.

Mieszkanie całe w kolorach

Nowoczesne pastele olejne zachęcają do używania ich i rozwijania swojej pasji do malowania. Kupując je dziecku, trzeba uważać, by nie wykorzystało jako płótna również ścian czy podłogi, bo niektóre z rodzajów pasteli dostępnych na rynku bardzo trudno później zmyć. Oprócz pilnowania, gdzie maluje kreatywna pociecha, można uniknąć kolorowych plam na każdej ścianie, inwestując w palety malarskie, wyjątkowo duże arkusze papieru albo ścieralne tablice do postawienia lub zawieszenia. W razie potrzeby można je łatwo rozstawić, a po skończonej zabawie – schować.