W przypadku małych dzieci wspaniale sprawdzają się sensoryczne zabawki. Umożliwiają one rozwijanie zmysłów malców. Oddziałują na zmysł wzroku, słuchu, dotyku. Tego rodzaju zabawki zostały stworzone w taki sposób, aby wspierać prawidłowy rozwój zarówno fizyczny, jak i umysłowy. Są one zróżnicowane pod względem kolorystyki, faktur użytych materiałów, kształtów, wydawanych dźwięków. Mogą mieć postać projektorów świetlnych, lusterek sensorycznych, materiałowych książeczek, gryzaków z wypustkami, mas plastycznych, mat, gniotków, karuzeli, pozytywek, grzechotek. Jak widać, jest w czym wybierać.

Jak dobrać odpowiednią zabawkę sensoryczną do wieku swojego dziecka?

Zabawki sensoryczne będą odpowiednie już dla najmłodszych. W sprzedaży znajdują się rozmaite akcesoria odpowiednie dla niemowlaków. Na początek wspaniale sprawdzają się kolorowe grzechotki i maty edukacyjne. Należy wybrać przedmioty wykonane z miękkich materiałów. Mogą być to szmaciane książeczki, kostki sensoryczne. Na rynku dostępne są zabawki zarówno proste, jak i pełniące różne funkcje, wieloelementowe. W przypadku najmłodszych najlepiej sprawdzają się zabawki w kontrastowych, intensywnych kolorach. Godne polecenia są gadżety czerwone, białe, czarne, żółte. Niemowlakowi warto sprezentować projektor, który wyświetla na ścianie lub suficie rozmaite elementy typu gwiazdki.

Dobrym wyborem będą także szumiące misie, idealne jako przytulanki i uspokajacze. Ułatwiają one zasypianie, zapewniają poczucie bezpieczeństwa. Mile widziane będą grzechotki i różne elementy wykonane z szeleszczących materiałów. Pozytywka wygrywająca przyjemne dźwięki także jest świetną opcją. Z kolei dla dwulatka odpowiednie będą kule sensoryczne, wielokolorowe, z różnych materiałów. Sprawdzą się także układanki dźwiękowe, instrumenty muzyczne, puzzle, klocki sensoryczne. Można nawet znaleźć sensoryczne zabawki dla starszych dzieci. Są one już bardziej rozbudowane, składają się z wielu elementów. Wymienić można między innymi labirynty w kształcie zwierząt, farby do malowania palcami, piasek kinetyczny.