Mitem jest stwierdzenie, że tylko złej jakości kostki Rubika 3×3 szybko się zacinają. To „schorzenie” dotyczy jednakowo wszystkich kostek, gdyż – tak jak każdy inny przedmiot – wymagają one odpowiedniej konserwacji. Jak zatem konserwować kostkę? Czy zwykły krem do rąk wystarczy?

Jak to pierwej bywało…

Jeszcze kilkanaście lat temu powszechną praktyką było pokrycie wewnętrznych elementów kostki za pomocą kremu do rąk. Dziś wielu miłośników tychże kostek nadal stosuje tę metodę, aczkolwiek tylko wobec najtańszych modeli. W przypadku bardziej dopracowanych, a co za tym idzie — kosztownych kostek, konieczne jest zastosowanie unikatowych środków na bazie silikonu. Ich stosowanie jest dosyć proste: wystarczy pokryć nimi jeden z elementów kostki, by już po kilku chwilach działała ona płynnie i poprawnie.

Brud i kurz — największe wyzwanie dla kostki Rubika

kostka rubika

Samo smarowanie to jednak nie wszystko. Jeśli kostka Rubika 3×3 ma działać poprawnie, to musi ona być odpowiednio czyszczona. Można do tego celu wykorzystać standardowy papier, który wejdzie pomiędzy krawędzie mechanizmu i usunie wszelakie zabrudzenia. Można też zastosować bardziej profesjonalne środki czyszczące, ale są one przeznaczone głównie do bardziej zaawansowanych i droższych modeli kostek.

Podsumowując, poprawne działanie kostki Rubika zależy od wielu czynników, aczkolwiek nie można zapominać o konieczności utrzymywania jej w odpowiedniej czystości.