Zdrowy i spokojny sen maluszka jest na wagę złota. Zwłaszcza że małe dzieci łatwo się wybudzają, a każdy najmniejszy czynnik zewnętrzny może być elementem drażniącym. Gdy dziecko efektywnie odpoczywa, na relaks mogą sobie pozwolić także jego rodzice i opiekunowie. Dlatego tym bardziej warto zadbać o nocny komfort swojego szkraba. Jedną z podstawowych kwestii jest właściwy dobór odzieży do spania tak, aby spełniała swoje funkcje, a jednocześnie nie denerwowała malucha. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

Pizama dla niemowlaka – jednoczęściowa czy dwuczęściowa?

Tradycyjne piżamy dla dzieci i dorosłych składają się z zazwyczaj z T-shirtu i spodni, lub – w wersji letniej – koszulki oraz krótkich spodenek. Stroje dwuczęściowe są odpowiednie już dla kilkuletniego malucha, lecz dla niemowlaka warto wybrać jednoczęściową piżamkę typu pajacyk z zakrytymi lub odkrytymi stópkami. Małe dziecko nie kontroluje swojego snu, więc w nocy często się odkrywa, jego organizm może więc szybko się wychładzać. Praktyczny pajacyk doskonale temu zapobiegnie. Piżamy dla niemowląt w różnych kolorach w formie pajacyków zwykle zapinają się na zatrzaski i to na całej długości, więc dziecku można np. zmienić pieluszkę bez konieczności całkowitego rozbierania. To wygoda dla dzieci, ale także dla ich rodziców.

Piżamy dla niemowląt w różnych kolorach – a który najlepszy?

Piżamka basic dla niemowląt zazwyczaj występuje w klasycznych i podstawowych barwach, jak biel, róż czy błękit. Jednakże w obecnych czasach na rynku można spotkać piżamki o najprzeróżniejszych tonacjach. Przede wszystkim, nie trzeba ulegać stereotypom, że jak dziewczynka to tylko różowy kolor, a jak chłopczyk to wyłącznie kolor niebieski. Teraz nie ma to aż tak dużego znaczenia. Aby jednak ułatwić swemu dziecku zasypianie, warto zdecydować się na stonowane, pastelowe kolory. Tak samo jak w pokoju dziecięcym powinien panować spokojny półmrok, tak kolor piżamki może mieć wpływ na sen. Zbyt krzykliwe barwy mogą dekoncentrować i powodować rozdrażnienie u maluszka, który nie lubi tak silnych bodźców.

Jakie cechy posiada piżamka basic dla niemowląt?

Pizama dla niemowlaka tego typu nie jest przesadnie zdobiona. Ma przede wszystkim spełniać swoją najważniejszą funkcję, czyli zapewniać ciepło i pozytywne wrażenia podczas nocnego odpoczynku niemowlęcia. Zresztą z punktu widzenia bardzo małych dzieci, dodatkowe walory estetyczne piżamki nie mają znaczenia. Mogą oczywiście cieszyć oczy rodziców, ale dziecko w takim wieku nie potrzebuje np. cekinów i brokatów. Wystarczy sympatyczna i przyjazna tkanina, która nie podrażnia małego ciałka.