Przeziębienie? Grypa? Podczas infekcji należy obserwować temperaturę ciała chorego. Termometr cyfrowy to inteligenty przedmiot, który warto mieć w domu. Jakie są dostępne rodzaje termometrów i który wybrać, aby szybko i łatwo uzyskać pomiar temperatury u dziecka?

Dlaczego temperatura ciała jest ważna?

termometry dla niemowląt

Temperatura ciała jest niezbędna przy ocenie, czy dana osoba jest dotknięta infekcją, wirusem lub chorobą. Szczególnie ważne jest, aby zwracać uwagę na ciepłotę ciała u niemowląt i małych dzieci. Zawsze należy skontaktować się z lekarzem pediatrą w przypadku, gdy pomiary wykażą zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturę ciała.

Normalna temperatura ciała wynosi około 37°C (plus minus 0,5°C). Prawidłowa temperatura ciała zależy między innymi od miejsca, w którym dokonuje się pomiaru. Temperatura ciała waha się od 37,1ºC w odbycie do 36,6ºC w uchu i 36,4ºC w jamie ustnej.

Gorączka – jak sprawdzić, czy temperatura wzrasta?

Pojęcie gorączki zmienia się wraz z wiekiem chorego. Dorosły lepiej „toleruje” wysokie temperatury ciała, ale to dzieci mają większą skłonność do gorączki. W przypadku przeziębienia bardzo często w pierwszych dniach temperatura ciała dziecka wynosi około 39 – 40°C. W sklepach dostępne są różne rodzaje termometrów (np. na https://sanbello.pl/dziecko/akcesoria/termometry), które mogą mierzyć temperaturę m.in.:

  • w uchu
  • w odbytnicy
  • w ustach
  • pod pachą
  • na czole 

Pomiar w odbycie jest zawsze zalecany dla niemowląt w wieku od 0 do 6 miesięcy. Jest to najdokładniejsza i niezawodna metoda, nie tylko dla małych dzieci, ale dla wszystkich grup wiekowych. Pomiar przeprowadzony w ustach lub pod pachą będzie mniej precyzyjny.

Termometr dla niemowląt do zadań specjalnych

Nowoczesny termometr gwarantuje szybki i wygodny pomiar temperatury niemowląt. Dzięki elastycznej końcówce można go stosować doodbytniczo, doustnie i pod pachą. Zapewniają precyzyjny wynik już po 10 sekundach, a do wytwarzania termometrów elektronicznych nie używa się szkła lub rtęci. Większość z dostępnych termometrów jest wodoodporna i posiada alarm gorączki od 37,8°C.

Asortyment termometrów dla dzieci obejmuje zarówno klasyczny termometr do ucha, jak i innowacyjny termometr na czoło. Zastosowana w nich technologia pomiaru na podczerwień, daje precyzyjny i szybki odczyt. 

U małych dzieci można użyć specjalnie zaprojektowanego termometru z miękką, elastyczną końcówką w kształcie smoczka. Należy pamiętać, że temperatura w jamie ustnej często będzie o około 1/2 stopnia niższa niż rzeczywista temperatura ciała. Podczas gorączki temperatura pomiaru w ustach dziecka wynosi 37,5 lub więcej. 

Zaleca się również, aby zawsze przed użyciem zapoznać się z instrukcją obsługi danego produktu.

Jak często sprawdzać temperaturę?

Podczas pomiaru temperatury ciała osoba i termometr powinny przebywać w temperaturze pokojowej przez ok. pół godziny przed pomiarem. W ten sposób można uzyskać najlepszy wynik.

Zwykle temperaturę mierzy się raz na dwie godziny. Jeżeli pomiar nie zgadza się z poprzednim wynikiem, tzn. wykazuje duże wahanie, należy go powtórzyć 3 razy w odstępach 15-minutowych. Jeśli pomiar ponownie okaże się za wysoki lub za niski, należy skontaktować się z lekarzem.

Gorączkę można obniżyć, za pomocą dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych. Jednak przede wszystkim ważne jest znalezienie przyczyny zmiany temperatury ciała.