Pośród akcesoriów wybieranych podczas urządzania dziecięcej sypialni znajduje się między innymi baldachim do łóżeczka. Taki element wyposażenia spełnia wiele praktycznych funkcji w pokojach niemowląt. Okazuje się również świetnym pomysłem dla kilkulatków i starszych pociech. Jakie są zalety zastosowania osłon na łóżka i które z nich warto wybierać?

Walory estetyczne

Poszukując tego rodzaju elementów, rodzice i opiekunowie kierują się często ich atrakcyjnością wizualną. Baldachim nad łóżeczkiem niemowlęcia dodaje pomieszczeniu wyjątkowego charakteru. W sklepach odnaleźć można bardzo szeroką ofertę różnorodnych wzorów i kolorów. Możliwy jest zakup klasycznych baldachimów w barwach pudrowego różu lub bordo, które sprawdzą się w aranżacjach w stylu glamour. Ciekawym pomysłem są również egzemplarze z ciemnych tkanin z wzorem rozgwieżdżonego nieba. Wiele baldachimów posiada motywy przyjaznych zwierzątek i postaci z bajek. Oprócz naturalnych, jednokolorowych modeli w ciekawych odcieniach, odnaleźć można tematyczne baldachimy nawiązujące do zainteresowań kilkulatków. Dlatego też, osłony materiałowe na łóżeczka mogą znaleźć zastosowanie w pokojach starszych dzieci. Przedszkolaki i dzieci szkolne z pewnością znajdą dla takiego elementu wiele zastosowań w czasie zabaw. Baldachim może być zamocowany nad łóżkiem lub zawieszony nad podłogą. Osłonięty fragment pokoju stworzy wyjątkową atmosferą i pobudzi dziecięcą wyobraźnię do tworzenia ciekawych scenariuszy zabawy. Może też stanowić bezpieczną kryjówkę lub kącik do wyciszenia.

Praktyczne zastosowanie

W łóżeczkach niemowląt baldachimy pełnią kilka istotnych funkcji. Przede wszystkim, umożliwiają osłonięcie przed światłem w czasie snu maleństwa. Mogą też chronić przed przeciągami i odgrywać rolę moskitiery. Zawieszenie poły materiału w przyjaznym kolorze stworzy bezpieczne środowisko, umożliwiające spokojne zasypianie. Taka funkcja może okazać się istotna również w przypadku starszych pociech. Zamontowanie baldachimu nad łóżkiem kilkulatka nie stanowi problemu. Utworzenie przyjaznej przestrzeni może wpłynąć korzystnie na naukę samodzielnego zasypiania i radzenie sobie z lękami. Osłona na łóżko z motywami z bajek lub nawiązującymi do zainteresowań dzieci zostanie uznana za wspaniały gadżet.

Wybierając baldachim do dziecięcego łóżeczka, zaleca się zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z jakiego został wykonany. Wybór naturalnych surowców, takich jak len czy bawełna, uchroni dzieci przed przegrzaniem i odcięciem dopływu powietrza. Warto decydować się na sprawdzone i polecane produkty.