Chrzest święty to początek życia duchowego każdego katolika. Dla osób wierzących jest to aktywne wejście w życie kościoła poprzez zmazanie grzechu pierworodnego. Przez chrzest święty otwiera się droga do dalszych sakramentów. Chrzczone są przeważnie małe dzieci, choć zdarzają się także osoby, które na przyjęcie chrztu decydują się w wieku dorosłym. Co będzie potrzebne do chrztu?

 

Czego nie może zabraknąć na chrzcie?

 

Obowiązkowo będzie potrzebna biała szatka zakładana przez matkę chrzestną oraz gromnica odpalana od paschału przez ojca chrzestnego. Niezbędni są także wspomniani rodzice chrzestni, którzy w wyjątkowych sytuacjach mogą zostać zastąpieni przez świadka chrztu. Na rodzicach chrzestnym spoczywa obowiązek dbania o rozwój duchowy malucha. Powinni oni także pomyśleć o tym, co dziecku podarować, by w przyszłości miało pamiątkę po chrzcie świętym.

 

Pamiątka chrztu świętego

 

Wchodząc do sklepu z dewocjonaliami praktycznie od razu można natknąć się na rozmaite pamiątki chrztu świętego. Dostępne są między innymi w formie ozdobnych książeczek czy też albumów na zdjęcia. Wartościową pamiątką chrztu świętego będzie także medalik z Matką Boską. Pamiątka chrztu świętego powinna być trwała – papierowe dyplomy nie sprawdzą się w tym przypadku najlepiej. Wyjątkowym prezentem będzie ręcznie pisana drewniana ikona. Takie obrazy są przepiękne, jednak trzeba się liczyć także z tym, że sporo kosztują.