Kolka u dzieci to bardzo częsta dolegliwość. Przyczynami tego problemu mogą być np. nietolerancja laktozy, uczulenie na mleko krowie, a nawet zaburzenie mikroflory jelitowej. Objawami, które występują podczas kolki u niemowląt jest np. płacz, podkurczanie nóżek lub wzdęty brzuch. Bezpiecznym, a także skutecznym u sporej części dzieci sposobem jest używanie kropel na kolki, które skutecznie przynoszą ulgę u dzieci i niemowląt.

Kolka u noworodków to zaburzenie pracy w układzie pokarmowym, które powinno przeminąć wraz z upływem wieku. U większej liczby dzieci pojawić się może w drugim tyg. życia i przeważnie ustępuje samo w wieku trzech-czterech miesięcy, jednakże czasem występuje nawet do 9 miesiąca życia dziecka.

Przyczyną powstania kolek u dzieci nie są jeszcze w pełni poznane. Rozważana jest np. nietolerancja laktozy, zaburzenie mikroflory jelitowej, niedojrzałość układu nerwowego, nieprawidłowa technika karmienia oraz kilka innych przyczyn.

Kropelki na kolki dla dzieci są podzielone na trzy typy i zawierać mogą w sobie różne związki chemiczne. Najpopularniejszy typ kropli to ten, który zawiera w sobie symetikon bądź dimetikon. Takie związki chemiczne nie wchłaniają się z przewodu pokarmowego i docierają do jelit w niezmienionej formie, gdzie skutecznie powinny zmniejszyć napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu, co powinno znacząco ułatwić ich wydalenie, eliminując przy tym wzdęcia i bóle brzucha u dzieci. Takie substancje znajdują się także w preparatach na wzdęcia dla osób dorosłych.